W Częstochowie uczcili 103. rocznicę zwycięskiej obrony Lwowa

Dla upamiętnienia 103. rocznicy zwycięskiej Obrony Lwowa złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem na Placu Orląt Lwowskich.

22 listopada kwiaty złożyli: przedstawiciele samorządu – zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak z przewodniczącym Rady Miasta Zbigniewem Niesmacznym, poseł RP Andrzej Szewiński, komendant częstochowskiego WKU ppłk Mariusz Błaszczyk, przedstawiciele Starostwa Powiatowego oraz służb miejskich, a  także prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Adam Kiwacki wraz z członkami Towarzystwa.
Radny sejmiku województwa śląskiego Stanisław Gmitruk wręczył odznaczenia „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”. Nie zabrakło delegacji częstochowskich szkół, w tym klas mundurowych.

103 lata temu zakończyła się bohaterska obrona Lwowa. W wyniku ofensywy wojsk polskich oddziały ukraińskie zostały zmuszone do wycofania się.
W walkach o Lwów życie oddawali także częstochowianie. Wśród nich był 19-letni Stefan Stetkiewicz, który zginął 5 listopada 1918 roku, broniąc reduty w lwowskim Domu Techników; 20-letni harcerz Remigiusz Niekrasz – żołnierz Legionów, który walczył o polski Lwów, a kilka miesięcy później poległ w walkach z bolszewikami na Polesiu i Kazimierz Masztalerz – harcerz z Rakowa, ochotnik w pułku ułanów w I Brygadzie Piłsudskiego, który bronił Lwowa w listopadzie 1918 roku już w stopniu oficera.

foto/źródło: UM Częstochowy